Olivier Bruyere

Olivier Bruyere

Security and Safety specialist / major volunter firefighter at SDIS 74
 

En poste chez WIPO / OMPI. UN specialized agengy, BMP Marseille, SDIS 74

Précédents : UNOG SSS, GENEX groupe ROLEX, GIVAUDAN

 

En formation chez ENSOSP Ecole Nationale Supérieure Des Officiers De Sapeurs Pompiers

Précédents : UNDSS, Ecole Du Feu, Tinglev, Ecole Des Marins Pompiers De La Marine Nationale, Université Aix Marseille 1 Provence

 

    En résumé

    Security and safety officer in various organization since 1987, with OHCHR, OCHA, UNOG, WIPO. Emergency Trauma Bag instructor with UNDSS since 2008. Head of the safety for UN world summit ( COP in Bueno Aires 1998, WCAR 2001, WSIS Tunis 2003, Rio + 20 , COP 17 in Durban....) Security and safety coordinator for UN mission ( Commission Of Inquery in Gaza, Turkey) , missions in Darfur, South Sudan, Jordan, Syria, Israel, Egypt, Afghanistan, Pakistan. Training mission in Turkmenistan, Pakistan, Timor leste, Uganda, IWBG, Chad, Cyprus .... ) Member of the french fire department since 1982, with the rank of Major since 2006. OCHA UNDAC team member , deployed in Afganistan, Haiti in 2008, Haiti 2011, Congo Brazzaville, Tunisia for emergency mission. Volunteer Firefighter since 1982 with now the rank of Major, specialized in Wildfire, CBRN, USAR .

Parcours

Security and Safety officer / officier de sécurité et de sûretè

Chez WIPO / OMPI. UN specialized agengy

De septembre 2012 à aujourd'hui
ESC for WIPO events in Tanzania, Thailand, Cote d'Ivoire in 2013
 

Lieutenant de vaisseau

Chez BMP Marseille

De septembre 1987 à aujourd'hui
Officier de réserve
 

Commandant Conseiller Technique Territorial pour le volontariat

Chez SDIS 74

De novembre 1982 à aujourd'hui
 

Capitaine de sécurité

Chez UNOG SSS

De février 1998 à août 2012
In charge of the Specialized Intervention Unit, Control and Operation Center, K9 explosive detection team.
 

UNDSS, Lyon

SCP, UNDSS

De avril 2008 à mai 2008
 

Security chief / chef de sécurité

Chez GENEX groupe ROLEX

De juillet 1997 à janvier 1998
 

Head of security intervention and prevention / Chef du Service intervention et prévention

Chez GIVAUDAN

De juin 1990 à juin 1997
 

Ecole Du Feu, Marchienne Au Pont

CFPA, Ecole du Feu

De février 1994 à novembre 1994
 

Tinglev, Tinglev

Urban fire training, Urban fire training

De septembre 1990 à octobre 1990
 

Compétences

 
  • AHA BLS intructor / instructeur premiers secours A
  • CBRN
  • defusing and debriefing after emergency operations
  • emergency management
  • Fire and Safety specialist
  • instructeur Emergency Trauma Bag UNDSS
  • physical security
  • sécurité et sureté de conférences internationales
  • Voir toutes les compétences (11)

Langues parlées

 

Centres d'intérêt

 
  • CBRN risk / risques NRBCde randonneé
  • TCCC
  • formation
  • ski